HEL - 01 aneb skromným stačí půlka
Od výrobce ke mně
Moje Škoda Octavia Combi 704C byla vyrobena v březnu r.1968 s výrobním číslem motoru a rámu 742252. Od nákupu v Mototechně až do roku 1993, kdy jsem jí převzal s důvěryhodným stavem tachometru asi 84 tisíc km za 4000Kč, mělo auto jediného majitele.
Doba užití a spánku
S autem jsem jezdil celkem asi osm let, v průběhu kterých dostávalo základní údržbu a dostalo také nový domácí lak v pseudo-exportní Spartakovské dvojkombinaci.
Octavia mě celou dobu vozila na výlety, stěhovala, doprovázela během studentského života i po dobu tehdy ještě povinné základní vojenské služby.
Kombíka jsem přestal používat v roce 2001 po skončení technické. S přibližně 115 tisíci kilometry na tachometru jsem ho odstavil s vyhlídkou na budoucí renovaci, SPZ s malým TP jsem uložil do depozitu.
Poté se prohnala depozitem likvidační bouře, poslední temín pro vyjmutí jsem prospal a tak auto přišlo o svou první a jedinou, ještě ocelovou SPZ s okresní dvoupísmennou kombinací PE 38-28 a především bylo trvale vyřazeno z registru.
Někdy kolem r. 2005 byl motor z auta darován bratranci souseda, který ho potřeboval do malotraktoru pro tchána svojí nevlastní sestry ...nebo tak něco...
Návrat na scénu
V r. 2018 jsem po ohledání stavu karoserie a průzkumu tržních cen náhradních dílů dospěl k názoru auto nerenovovat a raději ho prodat někomu, kdo by se renovaci chtěl věnovat nebo by mu auto alespoň posloužilo jako základ pro renovaci.
Ani po několika měsíční inzerci se nenašel někdo jiný než "rozebírači".
Inspirován několika přívěsy vyrobenými nejen ze Škody 1000MB, jsem začal přemýšlet o výrobě vlastního přívěsu s použitím zadní části karoserie mého vozu.
Myšlenka uzrála a převážily výhody takového polovičního veterána před nákladnou renovací celoveterána. Dovolím si jmenovat zejména tyto:
-
na 99% vždycky dojedete tam i zpět
-
z poloveterána nic nekape, nemusíte nic dolévat
-
jede vždycky za vámi
-
interval technické kontroly je 4 roky
-
nezabere v garáži tolik místa
-
jezdí poměrně rychle
-
má příznivou spotřebu
-
je neotřelý a neokoukaný
Po počátečních rozpacích z jednání na příslušném odboru dopravy jsem dostal vcelku podrobné informace o legislativě pro výrobu jednotlivého vozidla a postupu schvalování. Nakonec musím říct, že přístup příslušného pracovníka byl nejen vstřícný, ale i praktický a řekněme shovívavý.
Rozhodl jsem se pro rám s V-ojí, na kterém je zadní část karoserie upevněna pomocí silentbloků v původních místech uchycení. Na rámu je přišroubována také náprava.
Klíčové bylo sehnat homologovanou nápravu vhodných rozměrů s jednoduchým odružením pomocí gumových profilů. Výrobců v EU jsem našel několik, AL-KO, KNOTT, SPP a francouzskou firmu PAILLARD, u které jsem posléze zjistil, že malé nápravy překupují od firmy KNOTT. Prošel jsem standardní katalogy všech zmíněných výrobců, ale vhodnou nápravu jsem nikde nenašel.
Začal jsem tedy poptávat "custom" výrobu. Když to zkrátím, nejvstřícnější bylo zastoupení KNOTT v ČR, kde bylo možné domluvit nápravu se specifickým rozchodem, umístěním úchytů a s náboji pro rozteč šroubů 4x130mm za cenu, která mi příjemně vyrazila dech. V podstatě to byla cena, za kterou distributoři značky prodávají nápravy standardních rozměrů.
Udělal jsem tedy jednoduchý náčrt podvozku a celkové pohledy na přívěs s okótováním jen těch nejnutnějších rozměrů. Napsal jsem žádost s popisem a technickými údaji v rozsahu TP a nesměl chybět návod k použití. Po podání žádosti včetně homologačních listů k nápravě a přípojnému zařízení jsem do druhého dne měl schválenou "žádost o povolení výroby" k převzetí. Mile překvapili..
Než jsem se dal do výroby udělal jsem průzkum bojem mezi STK, kde mohou udělat první schvalovací technickou prohlídku. Pravomoc ke schválení jednotlivě vyrobeného přípojného vozidla má každá STK, kde mají K-komisaře. Tedy STK, která dělá dovozové prohlídky. Vypravil jsem se do první STK, kde buď neznali svoje pravomoci nebo prostě mají dost jiné práce a nechtělo se jim tento "atypický" případ řešit a tvrdili mi, že schválení vozidla musí udělat DEKRA a pak že s tím teprve mohu přijet k nim. Ano, DEKRA může také schválit jednotlivě vyrobené vozidlo, ale pak už nepotřebuju STK a jak bylo vidět ani tato STK nepotřebovala mě.. Vydal jsem se tedy v místě bydliště do druhé STK. Tam mi ale řekli: “no víte...ano, máme sice K-komisaře to ano, ale běžte raději do té STK, kam jsem šel prvně ..tam prý mají víc zkušeností..." Třetí STK mi raději na dotaz mailem, ani neodpověděla.
Milým překvapení pro mě však byla čtvrtá STK, kde nejen věděli co je a není potřeba, ale bylo vidět, že je to baví, chtějí vyhovět a možná si i trochu zpestřit pracovní náplň.
Legislativa a další legrace
Jméno Tvé buď oslaveno
Zbývalo si poloveterána pojmenovat. Inspiroval jsem se severskou mytologií a pro přívěs vybral jméno HEL. To je v tamních bájích vládkyně podsvětí a je vykreslována z jedné strany jako velice krásná dívka, zatímco její druhá část je vyobrazena jako torzo prolezlé vším možným. ...jak příznačné...
Její jméno se tedy stalo oficiálným označením přívěsu zapsaným v technickém průkazu v kolonce "Typ".