top of page
  • Facebook
pupma v call ex-min.jpg
výřez_loga_na_web-removebg-preview-min.png
About

Jak to vzniklo 

Cílem bylo postavit skříňový přívěs s nízkou celkovou hmotností, který by bylo možné legálně připojit za tříkolku či čtyřkolku s tažným zařízením a který bude navozovat období 50- 60 let svými oblými tvary, hlubokými blatníky a ploutvemi.

Skříň přívěsu tvoří vykuchaná, na záda položená lednička Calex, typ CH-0-200, která se vyráběla na Slovensku ve Zlatých Moravcích v letech 1955 až 1964. Autorem dobového výtvarného návrhu lednice i modrého loga s vločkou je Karol Hrubý. Zaujalo mě, jak je figurantka z reklamy na podobnou lednici amerického výrobce oproti té československé úsporně oděna. Přesto lednice Calex 200 dostala mnoho ocenění a patřila k designově i technicky vydařeným výrobkům vyváženým do mnoha zemí :-) 

 

 

V inzerci se čas od času ještě nějaká objeví. Ta moje mě přinutila udělat si výlet do Olomouce, kde jsme díky tomu strávili hezký víkend spojený s právě probíhajícími "Dny polské kultury". Na paní, která nám lednici prodávala byly vidět obavy, abychom nebyli zklamání až zjistíme, jak málo ta lednice po letech chladí a jak moc žere. Ale copak jsem jí mohl říct jaké jsou moje plány ? 

Podle značky ledničky jsem původně chtěl přívěs pojmenovat, ale vzhledem k tomu, že ochranná známka Calex stále žije a existují na ní právní nároky, netroufal jsem si nechat si tento název zapsat do TP přívěsu. Po určité době mne napadla slovní hříčka, která vše vyřešila. Přívěs se  jmenuje "Call ex !" , čili zavolej bývalce :-)


 

call_ex2-min.png

Listové pero parabolické

parabolic spring-min.png

Parabolické listové pero je modernější náhradou tradičního trapézoveho listového pera. Je uprostřed silnější a směrem ke koncům je vyválcované na menší tloušťku. Obecně u něj stačí pro stejné zatížení méně listů. V mém případě je použito jednolisté pero. Nižší hmotnost pérové sady znamená nižší neodpruženou hmotnost vozidla, čili hmotnost té části podvozku, která kmitá při jízdě po nerovnostech a samozřejmě nižší je díky tomu i hmotnost celého vozidla. Výhodou je také to, že u parabolických sestav na sobě listy neleží, nedochází k vzájemnému tření, snižující se tedy nároky na údržbu pera a další plus je, že parabolické pero má v porovnání s klasickým listovým perem konstantní tuhost v celém rozsahu možného zatížení.  


 

Řídící jednotka světel

Skládá se z primitivního jednotranzistorového zpožďovače a reléové logiky, která umožňuje přepnout světela do "US režimu". V obou půlkách světel jsou dvouvláknové žárovky zapojené tak, že při zapnutém "US režimu" koncové světlo a brzda jsou zdvojeny, ale při spuštění blinkru přechází 21W vlákno žárovky ve špičaté půlce světla do funkce blinkru a koncové světlo i případná brzda v této části světla jsou vypnuté. US efekt umocňují celočervené kryty světel, kterými byly údajně vybaveny vozy Škoda Octavia/Felicii pro export do zámoří. Tato funkce je samozřejmě využitelná jen pro jízdu mimo veřejné komunikace. 

Schéma zapojení ZDE 


Částečnou inspirací pro mě byly zadní svítilny Fordu Thunderbird 1965, kde ale blinkry navíc dělají světelného hada. Zajímavé je, že v té době bylo použití polovodičových součástek v autech teprve na počátku a tak je had spínán pomocí mechanických kontaktů a motorku s vačkou.

Zneužité díly

  • skříň přívěsu - lednice Calex 200

  • blatníky - Citroën 2CV Kachna

  • zadní světla a boční odrazky Škoda Octavia /Felicia model 61

  • kolové jednotky a listová pera - firma Knott

  • zadní nárazník - Fiat 850

  • disky kol - Fiat 127/128

Portfolio
pozadí 2-min.png
Contact
FfQG6evX0AE9Q49-min.png

Kontaktní formulář

 

bottom of page